Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features. just login to your account and enjoy ...

Yearly Archives

2019

S  3D tehnologijo smo v preteklih letih skenirali mnogo artefaktov s področja kulturne dediščine (kipi, oltarji, kapele,ipd.).  Digitalni trorazsežnostni posnetek fizičnega objekta nam služi kot dokument o trenutnem stanju objekta in  pa za namene kopistike. Več je primerov, ko smo originalen objekt zaradi ogroženosti umaknili, ter na mesto postavili kopijo, ki smo jo izdelali iz digitalne 3d slike, z rezkanjem ali 3d tiskanjem.

V naselju Orehek pri Materiji, v občini   Hrpelje – Kozina stoji  podružnična cerkev sv. Štefana. Gre za tipično renesančno arhitekturo iz 17. stoletja.

Preslica (zvončnica)  je klesana iz peščenjaka.  Zaradi poškodb in statične ogroženosti  je bila nekoč ojačana z vezmi.

Temeljito prenovo sme začeli z dokumentacijo, kateri je sledila demontaža.  Kamnite elemente smo označili in transportirali v delavnico. Površino smo očistili. Odstranili smo železne vezi in druge tujke. Počene kose smo zlepili. V razpoke smo injektirali lepilo. Manjkajoče dele smo dopolnili z modelirno maso, večje pa nadomestili z naravnmi kamnom. Zaradi statičnih zahtev smo oslabele elemente učvrstili s kar osemnajstimi metri navojnih palic. Palice smo vstavili v vrtine, zalite z epoksidno smolo.

Montaža na prvotno mesto je potekala v obratnem vrstnem redu kot demontaža. Pri postavitvi smo izpustili tri elemente, saj je bilo med rest. – kons. posegom ugotovljeno (netipična proporcionalnost  in vstavljeni elementi druge kamnine) je bila zvončnica nekoč dvignjena.

 

 

 

 

 

Na JZ vogalu gimnazije Jožeta Plečnika v Ljubljani se nahajajo trije samostoječi stebri višine okoli 4,5m. Stebri so bili v času gradnje trga preneseni iz palače Evropa na obstoječe mesto.

Trojico stebrov z bazami, kapiteli in podstavki smo očistili, domodelirali poškodbe in jih hidrofobno zaščitili. Steber, ki je bil zaradi razpok v nevarosti da se podre, smo demontirali in restavrirali v delavnici.

Miljnike so postavljali Rimljani in so označevali razdaljo do Rima. Ivanški miljnik je današnjo podobo dobil leta 1583, ko ga je dal preklesati Stiški opat Laurentius Rainer. Takrat so bili na njem vklesani novi napisi v latinščini in nemščini ter dodani grbi povezani s stiškim samostanom. Miljnik je takrat dobil tudi zgornji štirioglati del s špico, kot nekakšno streho. V štirioglatem delu spomenika se nahajajo štiri vdolbine, v katerih so bile včasih podobe svetnikov, farnih zavetnikov ki so služile kot kažipot. Ob ustanovitvi ivanške občine je postal simbol v grbu nove občine.

Na propadanje miljnika so vplivale zmrzali, onesnaževanje okolja, sol, ter nazadnje vandalizem. Ta pomemben kulturno-zgodovinski spomenik smo odpeljali v restavratorsko delavnico našega podjetja in ga restavrirali.

Kamnito stebrno znamenje stoji ob makedamski poti, med polji severovzhodno od vasi. Tipološko ga uvršččamo med kamnita stebrna znamenja, ki so značilna od poznega 15.stoletja in vse do 19. stoletja. Znamenje iz Velikih Pec je iz sivega apnenca, ima masivno kvadratno osnovo s podstavkom, na katerem je steber kvadratnega profila, s posnetimi robovi na vogalih, ki na spodnjem  in zgornjem delu prehajajo v živ rob.Zgornji del znamenj tvori nastavek, ki je pravokotne oblike in ga pokriva strma piramidna strešica. V osrednjem delu so plitve polkrožne niše.

Demontirano znamenje smo očistili, odstranili lišaje in mah. Manjkajoče dele smo dopolnili . V nišah so se ohranili sledovi poslikav in pozlate.  Na podlagi teh in ohranjenih fotografij smo poslikave  rekonstruirali. Ob montaži na prvotno mesto smo dodali manjkajoč kovinski križ na špici.

Kraj Tišina v Prekmurju se ponaša z izredno sakralno gotsko arhitekturo. Stavba je bila v preteklosti bolj ali manj uspešno spremenjena.

Fasado cerkvene ladje, prezbiterija in zvonika smo obnovili v harmonično celoto, v skladu  konservatorsko – restavratorskimi načeli.

Prenova fasade je zahtevala odstranitev neustreznih ometov. Nov omet smo naredili z malto, pripravljeno na delovišču. Apnen omet na zvoniku smo finalizirali z zagladitvijo, medtem ko smo ladjo in prezbiterij končali z grobo malto. Novi ometi niso izravnani, ampak sledijo formi kamnitega zidu. Oplesk na grobem ometu smo izvedli še sveži malti.

Mnogo dela je bilo z reševanjem in prezentacijo kamnitih elementov (venci, stebrni podporniki, okenski niše, police, portali, krogovičja, talni zidec,..). Kamen smo očistili, odstranili neustrezne cementne plombe, domodelirali poškodbe, zapolnili stike med njimi. Meteorno izpostavljene elemente smo hidrofobno zaščitili. Na kamnitih elementih je bilo odkritih preko trideset različnih kamnoseških znakov.

Na vitražih smo zamenjali poškodovana stekla, stabilizirali rjo na letvicah in namestili zaščitno mrežo.

V prekmurskem naselju Tišina, blizu cerkve in ob glavni cesti stoji preprosta kapelica, znotraj katere je poslikava. Upodobljen je svetnik Janez Nepomuk, ki je bil zavezan molku. S tem se tudi navezuje na ime naselja.

V tej fazi je bila restavrirana le poslikava. Do enega centimetra debel omet je deloma odstopil od zidu. Ponekod je odpadel ali pa je bilo odstopanje zaznati s trkanjem. Apnen omet je izgubil trdnost, nastalo je več manjših poškodb. Barvna plast je na mestih odpadla.

Poslikavo smo najprej utrjevali z apneno vodo. Obšili smo kritične poškodbe. V praznine med ometom in zidom smo injektirali polnilo iz apna in kalcitne moke. Sledilo je zapolnjevanje poškodb z grobo in fino malto. Poškodbe na barvnem sloju smo retuširali s pigmenti in apnenim vezivom v tehniki črtkanja. Zgornji del oblačila figure v okrastem tonu smo zaradi izgubljenih informacij retuširali z nevtralno retušo. Enostavnejše ozadje figure smo v večji meri rekonstruirali.

Na blejskem otoku smo obnovili zunanjost nekdanje proštije. Restavrirali smo kamnita okna in portal iz lokalnega tufa. Slabo izvedene in poškodovane omete smo odbili do “zdrave” osnove.  Nato smo nanesli obrizg, izdelali grob in zaključni omet iz ročno pripravljene živo apnenene malte. Sledil je oplesk z apnenim beležem. Na južni fasadi smo restavrirali in prezentrali ohranjen fragment sončne ure in barvo osvežili grb na vzhodni strani. Rekonstruirali smo naslikane šivane robove. Iz kovinskih elementov (sidra, kovane okenske mreže, luči) smo odstranili barvo do osnove, stabilizirali rjo in jih premazali z zaščitno barvo.

Markanten nagrobnik, na katerem je relifno upodobljen pokojnik v viteški opravi, je datiran v leto 1606. Pred restavratorskim posegom je bila plošča postavljena ob cerkvi Marijinega rojstva v Tišini.

Kamnito umetniško delo je bilo poškodovano zaradi meteoroloških dejavnikov. Pri tem je prišlo, kot je značilno za ta tip kamnine, do propadanja v obliki plastenja.

Površino smo očistili s peskanjem, z nadzorovanim pritiskom in primernim medijem. S finim orodjem smo odstranili cementne plombe.  Zapolnili smo razpoke in vrzeli med plastmi. Poškodbe smo domodelirali.Večje manjkajoče dele smo rekonstruirali. Dragocen kamnit kos smo trodimenzionalno skenirali in posnetek arhivirali.