Na Zgornjem Bregu na Ptuju so ostanki svetišča – mitreja. Mitraizem je vera, ki izvira iz prastarih verovanj Perzije. V rimski obliki je znan že iz 1. stoletja. Verovanje je doseglo velik razmah in skorajda postalo državna vera. V pozabo je začelo toniti po l. 313, ko je cesar Konstantin priznal krščanstvo. Po tem je bilo skupaj z drugimi starimi verstvi prepovedano, svetišča pa uničena. O verovanju pričajo le ohranjeni spomeniki.
Klimatski pogoji v stavbi, ki pokriva arheološko najdišče III. mitreja, so zaradi izjemne vlage izredno neprimerni tako za tlak kot eksponate v njem. Glavni razlog za dela je bil močno poškodovan tlak, ki so posledica vlage in posledično bioloških dejavnikov. Da bi bil postopek lahko izveden je bilo potrebno začasno umakniti eksponate. Ker ravnanje z eksponati predstavlja zahtevno delo, ki se ne opravlja pogosto, je bila izkoriščena prilika in so bili obenem na njih izvedena najnujnejša dela.
Pred umikom smo eksponate oštevilčili in njihovo lokacijo fotografsko dokumentirali. Transportirali smo jih lesenih v zabojih, napolnjenih s poliuretanskimi kosmiči. Med restavratorskim posegom v delavnici je vsak kos posebej spremljal dokument s sliko, oznako in zabeleženimi predvidenimi posegi. Vse eksponate smo očistili, neprimerne plombe smo odstranili in nadomestili z novimi.
Tlak smo premazali z antibiološkim sredstvom. Mahovino na tlaku in zidcem smo odstranili s kontroliranim peskanjem, vodno paro in krtačenjem, vneseno vodo pa sproti odstranili z vodnim sesalcem. Poleg čiščenja smo na tlaku zamenjali sedemnajst preveč poškodovanih plošč.